Badanie ultrasonograficzne (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych.

Badanie USG wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała, bądź też dla uzyskania lepszego obrazu układu płciowego oraz moczowego, wprowadzanej naturalnymi otworami, czyli transwaginalnie. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się o warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenie lekarza.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA USG?

Aby dowiedzieć się jakie dokładnie przygotowanie obowiązuje u lekarza specjalisty, u którego odbędzie się wybrane badane,  rekomendujemy kontakt z naszą Rejestracją.
Przygotowanie do badania zależy przede wszystkim od obszaru poddawanego badaniu m.in. USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG układu moczowego i inne.

W przypadku badania USG jamy brzucha zalecane jest przybycie na czczo, po zażyciu środków rozpraszających gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym z wypełnionym lub pustym pęcherzem. W przypadku USG piersi lekarz może dostosować termin badania do cyklu menstruacyjnego kobiety.

USG ORTOPEDYCZNE

W Centrach Medycznych BIOVENA wykonujemy szeroki zakres USG ortopedycznego narządu ruchu. Badanie jest nieinwazyjne, pozwala na szybką ocenę diagnostyczną struktur kostno-stawowych. To najskuteczniejsza metoda do stwierdzenia zmian w obrębie stawów, więzadeł, ścięgien i mięśni. Badanie wykorzystywane jest w celu diagnozowania przewlekłych zmian zapalnych, reumatoidalnych, zwyrodnieniowych, jak również w stanach ostrych po urazach, jak również aby dobrać jak najlepszy kierunek dalszego leczenia.

Zaletą jest możliwość obejrzenia struktur kostno-stawowych w ruchu i nie wymaga żadnego przygotowania.

USG ECHO SERCA

Echokardiografia jest wykonywana w celu oceny budowy serca oraz pracy zastawek naturalnych lub sztucznych, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości ścian oraz diagnostyki wad serca. Pozwala również zdiagnozować obecność płynu w osierdziu (worek okołosercowy otaczający serce) lub skrzeplin w jamach serca. Echo serca wskazane jest osobom, u których występują zaburzenia pracy tego narządu tj.: szmery, problemy z rytmem i niezdiagnozowane bóle oraz w diagnostyce chorób: wieńcowych, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, kardiomiopatii, zapaleniu mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia oraz u chorych po zawale serca. W ramach badania wykonywane również USG doppler serca, który pozwala na wykrycie wad zastawkowych serca.

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, nie naruszającym tkanek organizmu i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

USG GINEKOLOGICZNE

Badanie USG przeprowadzane dopochwowo, które pozwala na ocenę narządów miednicy mniejszej (macica, jajniki, dno miednicy), ocenić budowę narządów rodnych kobiety oraz czy występują schorzenia tj.: endometrioza, wady anatomiczne pochwy, zapalenie przydatków, stany zapalne pochwy czy nowotwory, również we wczesnym etapie rozwoju.

USG ginekologiczne (transwaginalne) jest wykonywane bez specjalnego przygotowania, na pustym pęcherzu w terminie zaleconym przez lekarza. Polega na wprowadzeniu podłużnej sondy w osłonce dopochwowo, zazwyczaj nie powoduje odczucia bólowego, jest nieinwazyjne. Badanie w Biovenie może być wykonane w trakcie wizyty ginekologicznej (dodatkowo płatne), wynik z opisem przekazywany jest bezpośrednio po jego wykonaniu.

USG CIĄŻY

Badanie ultrasonograficzne – USG  ciąży jest bezbolesne, dokładne, i przeprowadza się je, by skontrolować stan zarodka (dziecko do 8. tygodnia ciąży) i płodu aż do narodzin – czy dobrze i prawidłowo się rozwija, czy warunki, w jakich się rozwija są optymalne. USG w ciąży wykonuje się również na samym początku ciąży by ją potwierdzić, a także później, np. w 13. tygodniu- by obejrzeć narządy wewnętrzne dziecka, czy w 36.-38. tygodniu- by ocenić ilość płynu owodniowego, czy ułożenie dziecka. Celem badań USG w ciąży jest wczesne wykrycie wszelkich ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w prawidłowej ciąży należy wykonać trzy badania USG. Zakres każdego z nich jest różny.

USG DOPPLER

Badanie oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych pozwala dokładnie ocenić stan tętnic i żył. USG Doppler wskazane jest głównie pacjentom ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zatorowymi oraz przy podejrzeniu tętniaków. Badanie pozwala ocenić lekarzowi, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy lub krew się cofa (np. z powodu niedomykalności zastawek żylnych) oraz gdzie przepływ jest zablokowany, co pozwala zapobiec groźnym powikłaniom takim jak udar mózgu, zawał serca czy zatorowość płucna.

Usg tętnic szyjnych i kręgowych dostępne jest w obu naszych placówkach, pozostałe badania doppler (tętnic szyjnych, kończyn dolnych) wykonujemy w Biovena Ożarów Mazowiecki.

Wszystkie badania USG w Centrach Medycznych BIOVENA wykonywane są przy użyciu sprzętu diagnostycznego renomowanych producentów.

CENNIK USŁUG

BADANIE ULTRASONOGRAFICZNEPacjenci prywatni
USG echo serca200 PLN
USG ginekologiczne180 PLN
USG ortopedyczne200 PLN
USG tkanek miękkich180 PLN
USG ślinianki180 PLN
USG jamy brzusznej180 PLN
USG tarczycy180 PLN
USG Doppler tętnic szyjnych180 PLN
USG Doppler jedna kończyna 180 PLN
USG Doppler dwie kończyny280 PLN