Kleszcz i borelioza - jakie objawy

Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada w okresie maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Kleszcze najczęściej spotykamy na obrzeżach lasów, polanach, łąkach i bagnach, w lasach liściastych, wysokich trawach, ogródkach, działkach i parkach.

W Polsce najczęściej występujące choroby odkleszczowe to: borelioza (ponad 20 tys. przypadków rocznie) oraz odkleszczowe zapalenie mózgu (150-250 rocznie). Borelioza (Choroba z Lyme) jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Chorobę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi , znajdujące się w jelitach pajęczaków. Borelioza jest chorobą wieloukładową, jej objawy obejmują skórę, stawy, układ krążenia i układ nerwowy. Pamiętaj! Borelioza to choroba, na którą nie ma szczepionki, dlatego tak ważna jest ochrona przed nią.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED KLESZCZEM?
  • stosując preparaty odstraszające kleszcze
  • odpowiednim ubiorem z długimi nogawkami, rękawami oraz osłaniając skórę głowy
  • zaleca się dokładne obejrzeć całe ciało, w tym ubranie, gdyż kleszcz może przetrwać wiele miesięcy również w pomieszczeniach.

MAM KLESZCZA – CO DALEJ?

Po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia. Przy usuwaniu kleszcza należy zachować ostrożność, aby usunąć całego pajęczaka, nie należy stosować na kleszcza żadnych specyfików. Miejsce ukłucia po wyjęciu należy zdezynfekować i obserwować do 3-4 tygodni. Jeżeli zauważymy zmianę skórną lub inne niepokojące objawy – należy skonsultować się z lekarzem. Ryzyko zakażenia boreliozą przez kleszcza rośnie, gdy przebywa on w skórze 36 godzin, dlatego istotne jest szybkie i całkowite usunięcie kleszcza.

JAKIE SĄ OBJAWY BORELIOZY

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia, które obwodowo się rozszerza (rumień wędrujący). Należy obserwować to miejsce do 3 tygodni od usunięcia kleszcza. Rumień pojawia się u ok. 40-60% zakażonych, dlatego należy także obserwować występowanie innych objawów:

  • zmęczenie, zawroty i bóle głowy,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • bóle i problemy z sercem,
  • zapalenie stawu (najczęściej stawu kolanowego),
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest ostrą chorobą wirusową, pierwsza faza pojawia się po ok. 7-14 dniach od ukąszenia i wywołana jest z występowaniem wirusa we krwi. Objawy które mogą wystąpić to: gorączka, ból głowy, mięśni, mogą przypominać zachorowanie na grypę.

Następna faza choroby związana jest z obecnością wirusa w Ośrodkowym Układzie Nerwowym, które daje objawy: bóle głowy, gorączka, nudności, wymioty, utrata przytomności, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu. Objawy ustępują po 2 – 3 tygodniach, ale u ponad połowy chorych może wiązać się z występowaniem powikłań, najczęściej neurologicznych. Część powikłań może mieć charakter trwały, a 1 na 100 przypadków może skończyć się zgonem.

BADANIA BORELIOZY I SZCZEPIENIA

W Centrach Medycznych Biovena pacjenci mogą zrealizować:

  • Wyjęcie kleszcza u dzieci i dorosłych w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym (poniedziałek-piątek 12:00-20:00, soboty 11:00-13:00)
  • Badania laboratoryjne przeciwciał IgG, IgM oraz test potwierdzenia Boreliozy
  • Badania laboratoryjne kleszcza (test kleszcza na boreliozę)
  • Szczepienia FSME-IMMUN dorosłych i dzieci przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu.