Diagnostyka kardiologiczna

Badanie metodą Holtera polega na monitorowaniu zaburzeń pracy organizmu w ciągu 24 godzin, pozwala to ocenić pracę organizmu nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Wykonywane są badania Holter EKG, który sprawdza rytm i częstotliwość skurczów pracy serca oraz RR, który całodobowo rejestruje ciśnienie tętnicze krwi podczas codziennej aktywności. W placówkach Biovena dostępna jest kompleksowa diagnostyka zaburzeń kardiologicznych.

Holter EKG 24 godzinny

Badanie metodą Holtera EKG umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w nocy, a także umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej ze zmianami w pracy serca.

Badanie umożliwia wykrycie przyczyny oraz monitorowanie leczenia, szczególnie osób z:

 • chorobą wieńcową i stanach po zawale serca
 • zaburzeniami rytmu serca
 • omdleniami i utratą przytomności pochodzenia sercowego
 • blokami przewodzenia i pauzami w pracy serca wymagające leczenia za pomocą wszczepienia stymulatora serca
 • oceną rytmu po wszczepieniu stymulatora serca (rozrusznika)
 • obserwacją niektórych wrodzonych chorób serca

Jak przebiega badanie?

Elektrody umiejscowione na klatce piersiowej podłączone są do małego, przenośnego urządzenia (na baterie), które rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. W przypadku badania u mężczyzn wymagane jest ogolenie torsu w celu przytwierdzenia elektrod na klatce piersiowej.

Ważne, aby w tym czasie prowadzić dziennik, odnotowując godziny posiłków, spacerów, kierowania pojazdem, jak również ewentualnych niepokojących objawów (kołatania serca, zawrotów głowy, duszności). Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni, przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Po jego zakończeniu lekarz analizuje zapis urządzenia, na konsultacji omawiane są wyniki z notatkami pacjenta.

Holter ciśnieniowy RR 24 godzinny

Badanie dostępne w Ożarowie Mazowieckim

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie 1/3 Polaków, dotyczy głównie osób po 40 r.ż. Nadciśnienie tętnicze może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, a konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo niebezpieczne dla Pacjenta.

Wskazania do wykonania badania Holter RR 24 godzinnego:

 • diagnostyki i kontroli nadciśnienia tętniczego
 • potwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne
 • weryfikacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich, związanego ze stresem (tzw. “białego fartucha”)
 • oceny ciśnienia w czasie normalnej codziennej aktywności
 • diagnostyki niedociśnienia i spadków ciśnienia tętniczego
 • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości
 • ocena dobowego profilu ciśnienia tętniczego

Jak przebiega badanie?

Badanie odbywa się przy pomocy specjalnego mankietu do pomiaru ciśnienia na rękę połączonego z rejestratorem, przyczepianym do paska przy spodniach. Pomiary są wykonywane wielokrotnie w ciągu doby w stałych odstępach czasowych, przeważnie co 15-30 minut w dzień, a w nocy co 30-60 minut. W momencie pomiaru ciśnienia mankiet napełniany jest powietrzem, gdyż aparat posiada automatyczną pompę, która jest zasilana na baterie.

Przygotowanie do badania Holter RR:

Pacjent powinien założyć luźny strój lub odzież bez rękawów, tak by mankiet na ręce mógł się swobodnie napompować.

Podczas trwania badania pacjent nie powinien ograniczać swojej codziennej aktywności fizycznej, jedynie w trakcie pomiaru nie należy prowadzić żadnych aktywności, ponieważ może to spowodować błąd pomiaru i konieczność wykonania kolejnego badania. W czasie trwania pomiaru ciśnienia, gdy mankiet wypełniany jest powietrzem, należy mieć wyprostowaną rękę w łokciu.

Umówienie i przygotowanie do badania Holter EKG i RR

Badanie umawiane jest telefonicznie z personelem gabinetu zabiegowego, w godzinach 12:00-20:00 ustalany jest termin założenia Holteru, a dnia kolejnego o tej samej godzinie następuje jego zdjęcie. Badania wykonywane dorosłym oraz młodzieży w wieku od 16 r.ż., jeżeli ich wymiary antropometryczne (wzrost, waga) są analogiczne do osoby dorosłej. Nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie do badania.

Badanie trwa 24 godziny, wynik dostępny jest po 7-10 dniach od dnia ściągnięcia aparatu.

USG echo serca

Echokardiografia jest wykonywane w celu oceny budowy serca oraz pracy zastawek naturalnych lub sztucznych, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości ścian oraz diagnostyki wad serca. Pozwala również zdiagnozować obecność płynu w osierdziu (worek okołosercowy otaczający serce) lub skrzeplin w jamach serca. Echo serca wskazane jest osobom, u których występują zaburzenia pracy tego narządu tj.: szmery, problemy z rytmem i niezdiagnozowane bóle oraz w diagnostyce chorób: wieńcowych, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, kardiomiopatii, zapaleniu mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia oraz u chorych po zawale serca.

Echo serca (usg doppler serca) jest badaniem nieinwazyjnym, nie naruszającym tkanek organizmu i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. W Biovena badania wykonują kardiolodzy, zapisy prowadzimy telefonicznie lub on-line. Lekarze zalecają wziąć na badanie poprzedni wynik w celu porównania, jeżeli pacjent wykonywał już w swoim życiu echo serca. Wynik badania z opisem pacjent otrzymuje bezpośrednio po wykonaniu badania.

EKG spoczynkowe

Elektrokardiografia to nieinwazyjne badanie wykonywane w celu diagnozy chorób mięśnia sercowego na podstawie jego czynności bioelektrycznej. Badanie EKG polega na umieszczeniu elektrod na skórze w określonych miejscach na klatce piersiowej, aby impulsy elektryczne pracy serca zostały zarejestrowane i przeniesione na wydruk papierowy.
Badanie pozwala zarówno na ocenę rytmu i częstości pracy serca, wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego oraz ocenić wielkość jam serca. Prawidłowa częstość pracy serca u osoby dorosłej powinna osiągać wartości 60-100 uderzeń na minutę (bradykardia- wynik poniżej normy, tachykardia- powyżej górnej normy). Zaburzenia rytmu serca zdiagnozowane podczas EKG spoczynkowego wskazują na zaburzenia w funkcjonowaniu układu przewodzącego serca.

Umówienie i przygotowanie do badania EKG

Badanie wykonywane jest bez zapisu w gabinecie zabiegowym w godzinach 12:00-17:30, nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzień przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu, wskazany jest odpoczynek, a tuż przed badaniem należy unikać wysiłku oraz spożywania środków działających pobudzająco (kawa, zimne napoje, papierosy).

 

CENNIK USŁUG KARDIOLOGICZNYCH

Usługi medyczne Ożarów MazowieckiCENA
Kardiolog konsultacja230 PLN
Kardiolog konsultacja profesorska250 PLN
USG echo serca200 PLN
Holter EKG 24 h180 PLN
Holter ciśnieniowy RR 24 h180 PLN
EKG spoczynkowe z opisem60 PLN
EKG spoczynkowe bez opisu40 PLN
Usługi medyczne MilanówekCENA
Kardiolog konsultacja230 PLN
USG echo serca200 PLN
Kardiolog (konsultacja + echo serca)390 PLN
Holter EKG 24 h200 PLN
EKG spoczynkowe z opisem80 PLN
EKG spoczynkowe bez opisu50 PLN
opis EKG spoczynkowe50 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.