Cytologia ginekologiczna i cytologia płynna

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Głównym celem badania cytologicznego jest wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, które pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia onkologicznego i zwiększone szanse na pełne wyleczenie. Dzięki cytologii udaje się zapobiec 60-80 % przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy, ponieważ to badanie wykrywa go jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni wyleczalny.

Wirus Brodawczaka Ludzkiego (HPV)

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV- Human Papillomavirus). Najczęściej do zakażenia wirusem HPV dochodzi w czasie stosunku seksualnego z nosicielem wirusa, dlatego szczególnie narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Dodatkowo zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka: odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, czy prącia. Obecnie najlepszą ochroną przez zakażeniem są profilaktyczne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn.

Nie wszystkie nowotwory szyjki macicy pochodzą z infekcji HPV. Czynnikami ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy dodatkowo są: infekcje narządów rodnych (np. chlamydią, rzeżączką), ilość ciąż i porodów, palenie tytoniu, długoletnie stosowanie hormonalnej antykoncepcji, niedobór witamin A i C oraz obciążenia genetyczne (występowanie raka szyjki macicy w rodzinie).

Jak często powinno wykonywać się badania cytologiczne?

Badanie wykonywane jest z wymazu z szyjki macicy, pozwala stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który ma związek z rozwojem raka szyjki macicy. Kobiety powinny wykonywać badanie wraz z rozpoczęciem współżycia lub w wieku 20-25 lat. Badanie zależnie od wyników i zaleceń lekarza powinno się wykonywać z częstotliwością 1-3 lat. Jeśli wynik cytologii jest poprawny, kolejne badanie może zostać wykonane po 3. latach. Jeżeli w badaniu stwierdzono nieprawidłowości (tzw. cytologia grupy 2 lub 3), kobietom z grupy ryzyka (zakażenie HPV) i kobietom z nadżerką lub torbielami zazwyczaj lekarz zaleca wykonywanie badania corocznie. Cytologię zaleca się również kobietom w ciąży ( na koniec I trymestru oraz w III trymestrze) oraz po zakończeniu okresu połogu.

Cytologia oprócz wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych, ma również na celu:

  • diagnostyki stanu nabłonka pochwy
  • oceny działania leków hormonalnych
  • określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu
  • kontrolę leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem cytologicznym nie wolno współżyć przez 24 godziny, co najmniej cztery dni przed badaniem nie wolno także stosować leków dopochwowych, w tym dopochwowych środków antykoncepcyjnych (globulek, kremów) oraz robić irygacji (płukania pochwy).

Przyjmuje się, że najlepszym czasem na wykonanie badania jest czas między 10. a 20. dniem cyklu menstruacyjnego. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać badania cytologii w trakcie menstruacji, ponieważ krwawienie może zaburzyć wyniki.

Interpretacja wyników

Wynik cytologii ginekologicznej podaje się w skali Papanicolau. Na jej podstawie można ocenić stan szyjki macicy i wykryć ewentualne zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Wynik badania zaliczany jest do jednej z pięciu grup:

  • grupa I – w rozmazie stwierdza się tylko prawidłowe komórki nabłonka oraz niewielką ilość białych krwinek.
  • grupa II – podobnie jak grupa I, wynik uznaje się za „niepodejrzany”. Oprócz komórek grupy I znajdują się także komórki zmienione, bakterie, leukocyty, śluz. Nie mają one jednak charakteru onkologicznego, mogą za to wskazywać na stan zapalny lub zmian wstecznych u starszych kobiet.
  • grupa III – oznacza, że obraz komórek nabłonka jest “podejrzany”. Oprócz prawidłowych komórek wykrywa się tzw. komórki dysplastyczne, które mogą oznaczać zmiany przedrakowe, stany zapalne lub zakażenia wirusowe, na przykład wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zależnie od ilości i postaci komórek, wyróżnia się podgrupy: IIIa wskazuje, że komórki mogą, ale nie muszą być dysplastyczne z powodu nowotworu, może wynikać z ostrej infekcji lub stanu zapalnego. Oznaczenie IIIb stosuje się, kiedy rozmaz z całą pewnością obejmuje typowe komórki dysplastyczne.
  • grupa IV – w rozmazie widoczne są komórki dysplatyczne oraz pojedyncze atypowe, wskazujące na komórki nowotworowe.
  • grupa V – badanie stwierdza obecność licznych nowotworowych komórek atypowych.

W przypadku wyników cytologii nieprawidłowych dalsza diagnostyka lub leczenie musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Pogłębiona diagnostyka cytologiczna

Cytologia płynna (LBC) ma na celu znacznie dokładniejszą diagnostykę przesiewową w kierunku raka szyjki macicy. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jest metodą rekomendowaną do przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe.

Podłoże płynne pozwala na wykonanie jednocześnie z cytologią dodatkowych badań z zakresu ginekologii, w Biovenie dostępne są następujące pakiety:

    • Cytologia płynna + DNA 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV – wirusy brodawczaka ludzkiego HPV, które w postaci przewlekłej mogą powodować rozwinięcie się raka prącia, nowotworów złośliwych szyjki macicy, a nawet nowotwory głowy.
    • Cytologia płynna + Chlamydia trachomatis – chorób wywoływanych przez grupę bakterii z grupy chlamydia, Leczenie zakażeń chlamydialnych polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków.
    • Cytologia płynna + wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis/ Mycoplasma genitalium/ Mycoplasma hominis/ Ureaplasma metodą Real Time-PC.
    • Cytologia płynna z badaniem immunocytochemicznym P16/K167 (Cinte) – służące do wykrycia zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium, gdzie rutynowe badanie cytologiczne nie może dostarczyć takich informacji.
    • Wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma sp. oraz wykrywanie DNA wirusa HPV– wykrywanie DNA 14 wysokoonkogennych typów wirusa, wykrywane genotypy: 16, 18, 31, 33,35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 (badanie jakościowe, tzw. genotypowanie dla 16,18 i 45)
      • Mycoplasma genitalium– bakteria pozbawiona ściany komórkowej, która odpowiedzialna jest za infekcje układu moczowo-płciowego u obu płci, powikłaniem może być bezpłodność.
      • Mycoplasma hominis i Ureoplasma – bakterie, które powodują zapalenia cewki moczowej, pochwy u kobiet oraz najądrza, prostaty lub jądra u mężczyzn. Powikłania kolonizacji bakterii mogą przyczyniać się do odmiedniczkowego zapalenia nerek lub bezpłodności i problemów z utrzymaniem ciąży.

W Centrum Medycznym Biovena badania cytologii ginekologicznej wykonywane są podczas konsultacji ginekologicznej:

w Ożarowie Mazowieckim:

dr n. med. Marzena Woźniak dla pacjentek od rozpoczęcia menstruacji (miesiączkowania)

lek. Eryka Trzeciak-Supeł dla pacjentek od 16 r.ż.

w Milanówku i Ożarowie Mazowieckim:

lek. Anna Mikos dla pacjentek od 16 r.ż. (w tym zakładanie i zdejmowanie wkładek domacicznych)

lek. Wojciech Głuchowski dla pacjentek od 16 r.ż.

Usługi medyczne CENA
Ginekolog konsultacja230 PLN
USG ginekologiczne180 PLN
Test SANCO standardowy/rozszerzony1950 PLN
Oznaczenie RHD płodu350 PLN
CYTOLOGIECENA
Cytologia ginekologiczna50 PLN
Cytologia płynna LBC110 PLN
Cytologia płynna LBC oraz DNA 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV250 PLN
Cytologia płynna LBC + Chlamydia trachomatis PCR180 PLN
Cytologia płynna LBC + Chlamydia trachomatis PCR + 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV280 PLN
Cytologia płynna LBC + DNA Chlamydia trachomatis/ Mycoplasma genitalium/ Mycoplasma hominis/ Ureaplasma PCR260 PLN
DNA Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma + DNA wirusa HPV- wykrywanie DNA 14 wysokoonkogennych typów wirusa310 PLN
Badanie immunohistochemiczne P16/KI67 CINtec Plus280 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.