Suche igłowanie

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie jest jedną z technik terapeutycznych, która jest stosowana w leczeniu bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi,  bólami głowy, a także w celu leczenia niektórych problemów układu nerwowego. W leczeniu za pomocą suchego igłowania wykorzystuje się bardzo cienkie specjalne akupunkturowe igły. Terapia ta jest nazywana suchym igłowaniem ze względu na fakt, iż igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku, bądź innej substancji do ciała pacjenta.

Technika ta nie jest tożsama z akupunkturą, albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga diagnozy medycznej.

Jak to działa?

Suche igłowanie działa poprzez zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) oraz pomaga organizmowi pozbyć się uporczywego skurczu mięśni związanego z istnieniem punktów spustowych (efekt mięśniowo-powięziowy). Suchemu igłowaniu towarzyszą dodatkowe zmiany w przewodnictwie elektrycznym i chemicznym, które wspomagają proces gojenia. Suche igłowanie nie jest cudownym panaceum, lecz stanowi normalną część fizjoterapii. Dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie powinno być łączone z terapią manualną i ćwiczeniami.

Na czym polega suche igłowanie?

Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej akupunkturowej igły bezpośrednio do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia niewydolnego mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza dokładne badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwość na nacisk oraz miejscowej odpowiedzi drżeniowej. Zabieg ten można również wykonać bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła.

Fizjoterapeuta dobierze długość i grubość igły odpowiednią dla stanu zdrowia Pacjenta, a następnie wprowadzi ją w skórę w odpowiednim miejscu. Odczuwalne jest przy tym niewielkie ukłucie. W zależności od techniki igłowania wybranej przez fizjoterapeutę, można również poczuć ból mięśni lub ich chwilowy skurcz. Są to normalne i pożądane odczucia, które oznaczają, że Pacjent doświadczy ulgi w odniesieniu do swoich objawów.

Zabiegi suchego igłowania wykonuje nasz specjalista w dziedzinie fizjoterapii dr n. med. Joanna Ścibek.

W celu uzyskania informacji o zapisach, zapraszamy do kontaktu:

BIOVENA Ożarów Mazowiecki
tel: 22 43 95 800
e-mail: rehabilitacja@biovena.com.pl