Badania tprzeciwciał oraz obecności wirusa SARS-CoV-2

W BIOVENIE dostępne są dla dorosłych i dzieci oznaczenia przeciwciał SARS-CoV-2 w klasie IgG oraz IgM szybkim testem kasetkowym oraz badaniem krwi metodą ELISA.

Badanie skierowane jest do osób zdrowych, które chcą potwierdzić, czy już przechodziły zakażenie koronawirusem.

❗️ Badania NIE SĄ SKIEROWANE DO OSÓB , które są objęte nadzorem epidemiologicznym, kwarantanną lub mają objawy zakażenia (duszności, kaszel, gorączka, utrata węchu lub smaku, mogą towarzyszyć zmęczenie i ból mięśni), które kwalifikują się na wykonanie testu Real Time RT-PCR .❗️

wirus koronawirus cząsteczki

Test z krwi metodą ELISA

Oznaczenia przeciwciał wykonywane są metodą ELISA z pobrania krwi żylnej, czas oczekiwania na wynik 1-3 dni.

Przeciwciała są produkowane w odpowiedzi na antygen i utrzymują się w organizmie od kilku dni po ekspozycji przez przez dłuższy okres czasu, zależnie od indywidualnych predyspozycji organizmu.  Przeciwciała IgM są produkowane jako pierwsze, wynik dodatni można uzyskać już po 3-5 dniach od zakażenia. Przeciwciała IgG  można  wykryć już po około 10 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Oznaczenie przeciwciał jest bardzo ważne w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych osób.

Badanie wykonywane jest w Ożarowie Mazowieckim bez umawiania w punkcie pobrań w godzinach 7:00-11:00 poniedziałek – piątek oraz w godzinach 8:00-11:00 w sobotę. Badanie w Milanówku wykonywane jest w indywidualnie ustalonym telefonicznie terminie.

Wykonujemy badania z krwi metoda ELISA następujących przeciwciał:

 • Jednej klasy przeciwciał SARS-CoV-2 IgG (białko N) – 120 zł
 • Przeciwciała IgG COVID-19 ilościowo (białko S) po szczepieniu lub potwierdzonym zakażeniu- 120 zł
 • Przeciwciała wczesne SARS-CoV-2 klasy IgM – 130 zł
 • Pakiet przeciwciał klasy wczesnej i później IgM i IgG – 199 zł
 • Przeciwciała późne SARS-CoV-2 IgG (białko S określane do wartości 100kU/l i białko N) – 160 zł, czas oczekiwania na wynik- 5 dni

 

Szybki test kasetkowy

Test jakościowy dwóch klas przeciwciał IgM i IgG, wynik odczytywany jest w 10 minut

Test immunochromatograficzny przeznaczony jest do wykrywania przeciwciał klasy IgG i IgM przeciwko 2019-nCoV z próbki krwi z palca. Test składa się z dwóch pól testowych – do wykrywania obecności przeciwciał klasy IgG i przeciwciał klasy IgM raz punktu kontrolnego, dla pewności prawidłowego wykonania badania. Za pomocą testu jakościowego nie można określić ani ilości, ani tempa wzrostu stężenia przeciwciał, test wykazuje tylko obecność przeciwciał.

Badanie jest wykonywane w ustalonym z pielęgniarkami terminie po uprzednim umówieniu telefonicznym (kontakt telefoniczny w godzinach 12:00-20:00), wykonywany w godzinach pracy gabinetu zabiegowego- koszt badania 150 zł.

Czułość i swoistość testu kasetkowego:

Przeciwciała klasy IgG (są obecne w organizmie w wyniku kontaktu z patogenem i przebytej infekcji i będą utrzymywane przez dłuższy czas tzw.pamięć immunologiczna. Można je wykryć już po około 10 dniach)

 • względna czułość: 100% (95% CI*: 86,0 – 100%)
 • względna swoistość: 98% (95% CI*: 89,4 – 99,9%)
 • dokładność: 98,6% (95% CI*: 92,3 – 99,96%)

Przeciwciała klasy IgM (produkowane są przez organizm jako pierwsze i można je wykryć we wczesnym etapie choroby 3-5 dni od momentu zakażenia)

 • względna czułość: 85,0% (95% CI*: 62,1 – 96,8%)
 • względna swoistość: 96% (95% CI*: 86,3 – 99,5%)
 • dokładność: 92,9% (95% CI*: 84,1 – 97,6%)

*przedział ufności, w porównaniu do metody PCR

REAKCJE KRZYŻOWE

Test kasetkowy został przetestowany pod kątem reakcji krzyżowych z przeciwciałami skierowanymi przeciwko wirusowi grypy typu A, wirusowi grypy typu B, wirusowi RSV, adenowirusowi, przeciwciałami przeciwko: HBsAG, kile, H. pylori, wirusowi HIV i HCV. Badania nie wykazały występowania reakcji krzyżowych.

rękawiczki maseczka ochrona

Badania na obecność wirusa SARS-COV-2 w firmie

Testy antygenowe wykrywające antygeny SARS-CoV-2 w materiale z dróg oddechowych dopuszczone do użytku przez FDA i/lub EMA charakteryzują się niższą czułością niż testy PCR, ale wysoką swoistością. Testy te dają wyniki dodatnie w okresie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa, czyli zazwyczaj 1 – 3 dni przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po wystąpieniu objawów.

Centrum Medyczne Biovena realizuje w formie wyjazdowej testy na obecność wirusa SARS-COV-2 dla grupy co najmniej 30 osób. Przeprowadzamy w siedzibie firmy badania z wymazu z nosogardzieli:

 • AMP Rapid test SARS-COV-2-Ag- wynik badania odczytywany jest w ciągu 10-15 minut
 • SARS-COV-2 met. Real Time RT-PCR- wynik badania po 24 h

Pozytywny wynik badania antygenowego oraz testu Real Time PCR wskazuje na konieczność izolacji osoby zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Badania RT-PCR nie są wykonywane stacjonarnie w placówkach Bioveny.

Firmy zainteresowane przeprowadzeniem testów, zapraszamy do kontaktu przez poniższy formularz.

  BADANIA W KIERUNKU SARS-COV-2 OFERTA DLA FIRM

  Jeśli chcesz wykonać badania dla Pracowników i uzyskać więcej informacji o naszej ofercie badań w kierunku przeciwciał lub zakażenia SARS-COV-2 dla firm, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

  Pola oznaczone * są obowiązkowe.

  Jestem zainteresowany/a wykonaniem: *
  Liczba testów do przeprowadzenia: *

   
   

   

   

   

  Zaakceptowanie powyższych danych oznacza zgodę na ich przetwarzanie dla celów obsługi klienta Biovena sp. z o.o, zgodnie z Ustawą z dnia 10.05.2018 o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000).

  Interpretacja wyników

  Badania nie powinny być stosowane jako jedyne kryterium diagnozy zakażenia. Wynik negatywny po upływie 7-14 dni od zakażenia, który wypada w tzw. „oknie serologicznym”*  pomimo zakażenia, będzie fałszywie ujemny. Należy pamiętać, że ostateczne potwierdzenie infekcji zawsze wymaga wykonania badania molekularnego RT-PCR lub testu antygenowego i wykrycia materiału genetycznego wirusa.

  Wynik testu powinien być interpretowany przez lekarza prowadzącego w oparciu o dane kliniczne.

  W przypadku następujących wyników testów przeciwciał należy:

  Wynik negatywny:

  • badanie zostało wykonane w „oknie serologicznym”* – powtórzenie badania po upływie 7-14 dni
  • brak kontaktu z wirusem SARS-CoV-2

  Wynik wątpliwy:

  • badanie należy powtórzyć po upływie 7-14 dni lub potwierdzić testem rekomendowanym przez WHO – Real-Time PCR lub test antygenowy
  • postępowanie z pacjentem zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego

  Wynik pozytywny:

  • przebyta lub świeża infekcja SARS-CoV-2
  • badanie należy potwierdzić testem rekomendowanym przez WHO – Real-Time PCR lub test antygenowy
  • postępowanie z pacjentem zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego

  * Okienko serologiczne – jest to przedział czasowy od momentu zakażenia do możliwości jego wykrycia przez testy za pomocą oznaczania obecności przeciwciał, stosowanymi w diagnostyce laboratoryjnej metodami miana przeciwciał zwalczających dany antygen. Wcześniej chorobę można wykryć np. badaniami na obecność materiału genetycznego wirusa (RT-PCR lub test antygenowy).